Okul Başarısını Etkiliyor! Çocukların Zihnini Bulandırıyor… Bu Yiyecekleri Çocuklara Kesinlikle Vermeyin

Çocuklara bilerek veya bilmeyerek verilen paketli gıdaların büyük çoğunluğu resmen hastalık saçıyor.

Bazı durumlarda ‘bir kere yesin’ diyerek verilen paketli gıdaların tüketiminin özellikle son yıllarda artış gösterdiğinin altını çizen uzmanlar ise bu yiyecekler için anne babalara önemli uyarılar yaptı.

Paketli gıda tüketimi bu denli artış gösterirken uzmanlar cips gibi birçok işlenmiş gıdanın özellikle tehlike saçtığının altını çizdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Medicana Ataköy Hastanesi’nden Dahiliye Uzmanı Doç. Dr. Derya Arğun, “Cips tüketimi özellikle büyüme, gelişme çağındaki çocuklarda oldukça sık. Çocukların kronik olarak cips tüketimi hem gelişimlerine negatif etkide bulunuyor hem uzun vadede çocukluk çağı obezitesi dediğimiz duruma neden oluyor. Nihayetinde cips dediğimiz şey; saf haliyle yağdan ibaret. 1 yıl düzenli cips tüketen bir çocuk yaklaşık 9 kilo gibi bir kilo alıyor.

Cips tüketimi özellikle büyüme, gelişme çağındaki çocuklarda oldukça sık. Çocukların kronik olarak cips tüketimi hem gelişimlerine negatif etkide bulunuyor hem uzun vadede çocukluk çağı obezitesi dediğimiz duruma neden oluyor. Nihayetinde cips dediğimiz şey; saf haliyle yağdan ibaret. 1 yıl düzenli cips tüketen bir çocuk yaklaşık 9 kilo gibi bir kilo alıyor.

Özellikle diyabet, tansiyon yüksekliği, kalp damar hastalıkları, felç gibi hastalıkların riskini artırıyor. Uzun süre maruz bırakılan çocuklarda ilerleyen zamanlarda kanser gelişme riski, damar ve iltihabi hastalıkları oldukça yoğun görülüyor. Anne babalara şunu söyleyeyim; cipsten kesinlikle uzak tutmalılar” dedi.

Paketli gıdaların içerisinde yer alan katkı maddelerinin obezite başta olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açtığına dikkat çeken Arğun “Yapılan çalışmalar şunu göstermiş ki infertilite yani kısırlık, demans, alzheimer ile yoğun ilişkisi bulunmuş. Bu nedenle çocukluk çağından itibaren cips tüketimi erişkin yaşlarda çok ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Cipsin içerisinde yoğun karbonhidrat bulunduğu için kişi cips tükettiğinde aniden kan şekeri yüksekliği ve akabinde tekrardan hipoglisemi dediğimiz kan şekeri düşüklüğüne sebep olabiliyor. Bu da tekrarlayan seferlerde açlık hissi doğurup kişinin sürekli yemek yeme isteğine sebep oluyor. Anne babalara şunu söyleyeyim; ilerleyen zamanlarda çocuklarının metabolik hastalığı, şekeri, tansiyonu, kalp, damar hastalığı, demans gibi problemlerinin olmasını istemiyorlarsa cipsten kesinlikle uzak tutmalılar. Marketten paketler halinde cips almak yerine kendileri sağlıklı atıştırmalıklarını yapabilirler” ifadelerini kullanarak işlenmiş gıdaların tüketiminin oluşturduğu problemlere ilişkin bilgi verdi.

EV YAPIMI SAĞLIKLI CİPS TARİFİ

Malzemeler

 • 3 su bardağı haşlanmış nohut
 • 2 çay kaşığı pulbiber
 • 2 çay kaşığı kimyon
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapımı

 1. Bir gece önce suda bekletilmiş ve ayıklanmış nohutları düdüklü tencerede üzerini geçecek kadar su ile yumuşayana kadar haşlıyoruz.
 2. Soğuyan ve kabukları soyulan nohutları derin bir kaseye alıyoruz.
 3. Üzerine baharatları, tuzu ve zeytinyağını ekliyoruz. Nohutları karıştırıyoruz.
 4. Nohutları yağlı kağıt serilmiş tepsiye alarak yayıyoruz.
 5. Önceden ısıtılmış 180 derece fanlı fırında 20-25 dk kontrollü pişiriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x